Aktuality,  Amerika

Pantanal – království jaguárů…

Pantanal – království papoušků a jaguárů /díl první /

Když se mne na přednáškách ptají často chovatelé a milovníci exotického ptactva kterou zemi bych jim doporučil pro pozorování papoušků ve volné přírodě jednoznačně odpovím Pantanal.

Jabiru v západu slunce
Jabiru v západu slunce

Po téměř dvoudenním leteckém přesunu ze studené evropy dosedám na menším letišti v brazilské Cuiabě. Do Pantanalu se vracím po 9 letech a tentokrát do jiné jižní části těchto největších mokřad světa. Průvodce tentokrát bude ten nej. zkušený místňák který většinou doprovází pány z National geographicu a jelikož je po sezoně a tady začalo mokré období byla šance si ho najmout.

Je vedro, hrozné vedro asi 40 st. a sedím na dřevěné lavici malého náklaďáčku Dodge z roku 1950 a jedeme, spíše poskakujeme po písečné silnici, která se tady nazývá transpantaneira a před námi je 180 km. Je to další celý den a jinak se na plánované místo bohužel nedostanete. Zpestřením této nepříjemné cesty jsou už ale zvířata. Jsou všude okolo, vodní ptáci a majestátní čápi Jabiru, největší morče světa kapybara, kajmani, želvy a dokonce přeběhl i mravenečník. Ale i papoušci přesněji Mníšci šedí. Každou chvíli vidím na palmách a kandelábrech jejich společná hnízda z klacků a jejich nezaměnitelní křik je až protivný. Jsou všude

Papoušek Mniší
Papoušek Mniší

Během této expedice pozoruji mnichy každý den, viděl jsem jich tisíce ale udělat slušné fotografie byl docela problém protože jsou hodně rychlí a plaší. Rychlost bych přirovnal klidně k  naší vlaštovce. Při pozorování jsem si všímal co jim v přírodě chutná a potrava je velmi rozmanitá – na zemi okusují nahnilá avokáda kterých je tady opravdu hodně, ze země sbírají různé larvy a červy, chutná jim i travní semena a na stromech vyhledávají bobule, květy a menší ořechy.

Jak je napsáno v nadpise článku Pantanal království papoušků a jaguárů, tak to byl i hlavní důvod proč jsem se sem vydal podruhé. Papoušky jsem pozoroval již při první expedici a to Vám mohu slíbit že je uvidíte vždy ale s jaguárem je to problém. Jeho smysly jsou proti nám tak dokonalé, že ho na souši asi neuvidíte a my jsme tady zvolili hledání z loďky na řekách a bylo to správné rozhodnutí.

Jaguár

Statná jaguáří samička se po neúspěšném lovu šla ve velkém vedru schladit do řeky a já sedím na malé loďce asi 5 metrů od ni a prožívám nádherné okamžiky které se dají na papíře těžko popsat.

Ara Hyacint
Ara Hyacint

Jsem ubytován v malém již opuštěném stavení a hned první ráno mne probudí ptačí zpěv a mezi ním známé ara, ara. Takže jsem venku během několika vteřin a ten pohled bych přál všem chovatelům. Všude okolo mne na statných avokádových stromech doslova dovádějí a hrají si asi dvě desítky Arů hyacintových. Že je uvidím s tím jsem počítal ale že s nimi budu bydlet a že jich bude tolik to mne mile překvapilo a rozhodl jsem se se jim opravdu hodně věnovat abych poznal něco více o jejich každodenním životě.

Hnízdní budka pro hyacinty

Aby jste dostaly tyto krásné papoušky k lidskému obydlí kterých tady je velmi málo a tím připravili turistům příjemnou atrakci stačí podle místních zavěsit na stromy jednoduché budky a do 2 měsíců si je ary obsadí. Oni mají totiž velký problém – kde hnízdit, protože přirozených dutin je tady velmi málo a navíc mohou být již obsazeny třeba kondory havranovitými, nebo nosály i jinými obyvateli Pantanalu.

Hnízdní přírodní dutina na okraji pralesa

Již několik dnů od svítání do západu slunce pozoruji tyto modré papoušky a stále mne něčím překvapují. V tomto již mokrém období / mě ale téměř nepršelo / jsou v Pantanalu největší vedra a to vlastně po celý den, běžně kolem poledne i 43 st. ve stínu. Jediného ptáka kterého vidíte a slyšíte jsou hyacinti kteří i v těchto vedrech doslova dovádějí ve větvích stromů a jejich aktivita je až neskutečná. Za celý den i při těchto teplotách jsem vypozoroval že jejich pitný režim je velmi malý přesněji houfně odlétají k nedaleké řece jenom 2x denně.

Další poznání je že při louskání semen palem si je pravidelně opírají o kus klacíku a to jsem si do té doby myslel, že můj Kuba není normální když to dělá taky. Takže ne, je to jejich podpůrný nástroj a je to zcela v přírodě běžné pokud jsou semena nebo ořechy kulaté. / viz obrázek letící ary / Dalším velkým překvapením byla jejich potrava ale o tom až příště.

Ara Hyacint
Ara Hyacint

Dalším zástupcem středně velkých papoušků je Aratiga kropenatý / Aratinga leucophthalmus / a přiznám se že jsem z nich byl často na nervy. Vyskytují se tady hojně ale opět je stále slyšíte ale nevidíte. Jejich zbarvení dokonale zapadá do místní přírody a najít je v zeleni stromů je téměř nemožné. Navíc jsou hodně plaší. Zkouším různé osvojené taktiky a až6 den dělám teprve první fotografie. Paráda.

Aratiga kropenatý
Aratiga kropenatý

Ještě krátce o největším překvapení a nejvzácnějším fotoúlovku který se mi v Pantanalu povedl a to bylo setkání s neviditelným Ocelotem velkým / Leopardus pardalis / Asi opravdu někdy musíte být ve správný čas na správném místě a dodám mít i správného průvodce. To se mi vážně i klepali ruce a v duchu jsem se modlil aby mi dal čas na alespoň jednu kvalitní fotografii. Nakonec jich mám asi 50, díky.

Ocelot velký

PS: V příštím druhém pokračování o Pantanalské přírodě Vás seznámím například s Papouškem chiriri, Nandejem černohlavým ale i s Mravenečníkem a Vydrou obrovskou.

Franta Brzák, cestovatel a fotograf

50500

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *