Aktuality,  Asie

Orel opíčí.

Orel opíčí (Pithecophaga jefferyi)

Můj příběh by se mohl jmenovat Poslední křídla nad pralesem tak jako v televizi uvedený dokument, protože ten nadpis vystihuje vše naprosto přesně. Již před odjezdem jsem zvažoval hlavně možné nebezpečí na ostrově Mindano / v jižní části ostrova žijí Muslimové / kde občas unesou i turisty a střelba je tady celkem běžná. Na Filipínách jsme toho během 3 týdnů viděli a projeli opravdu hodně – ostrovy Luzon, Negros, Bohol, Cebu, Palawan, Mindanao. Pozorovali jsme hodně endemitů, hlavně ptáků ale i letuchy, nártouny filipínské, opice atd.

Za orlem opičím jsme na ostrově Mindanao vyráželi několikrát do oblasti Picob a do hor Národního parku Mount Kitanglad.

Jenom jednou naše malá skupina zahlédla orla opičího jak krouží vysoko v oblacích nad rozlehlými pralesy a to bylo bohužel vše. Určité zklamání to určitě bylo, protože jsme měli slíbeno od našeho průvodce / anglický birdwatcher který tu žije už 10 roků / daleko více ale taková je příroda.

Orel opičí je jedním z největších a nejkrásnějších orlů, bohužel ale i nejohroženějších. V přírodě přežívá již jen prý asi 400 ks a z toho 300 ks právě na ostrově Mindanao. Moc tomu ale nevěřím a co jsem slyšel od několika místních odborníků – ta pravda je někde v polovině, tzn. 200-150. Největší a zásadní problém je stálé odlesňování obrovských ploch a orel nemá vlastně kde přežívat, hnízdit a ani co lovit.

Protože z pralesů mizí i jeho hlavní kořist a tím jsou opice, běžně navštěvují i horské vesničky a usedlosti a tam loví vše co je živé až do velikosti středního psa. Proto je nemají místní obyvatelé rádi a i dnes na pokraji úplného vyhubení do nich někteří nemilosrdně střílejí.

Z důvodu velké pravděpodobnosti vyhubení tohoto krásného dravce byla v roce 1977 založena nadace a záchranná stanice přímo na Ostrově Mindanao kde v současné době chovají 34 jedinců a mají i dobré výsledky s umělým rozmnožováním. Vše bylo velmi hezky popsáno i v dokumentu – Schůzky z orlem / Rendezvous with a Phillippine eagle /. Tento pořad byl již několikrát vysílán i v naší televizi.

Bohužel při návratu do přírody již takové úspěchy nejsou a v poslední době z 10 vypuštěných mláďat jich během jednoho roku 8 uhyne. Taková je pravda a jak všichni tušíme nadpis – Poslední křídla nad pralesem to velmi dobře vystihuje

3 týdny strávené na filipínských ostrovech při velkém nepohodlí stály určitě za to, přivezl jsem spoustu fotografií vzácných endemických živočichů ale o tom až příště.

Všechny fotografie které jsou publikovány v tomto článku vznikly v záchranné stanici na ostrově Mindanao.

50500

2 Comments

  • Kyllarová Marie Lovosice

    Viděla jsem dokument vc TV, od té doby jsem do orla opičího zamilována. ja se ale zamiluju snad do každého zvířete . Ptáci hadi ,brouci ale alavně šelmy jsem ráda za každého člověka který pro zvířata něco dobrtého udělá nebo má možnost se zabývat prací se zvířaty. Dík Kyll.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *