Autor

Na expedice jezdím nejčastěji s někým z rodiny nebo v malé skupince kamarádů-fotografů a cesty plánuji tak abychom se vyhnuly městům velkým hotelům a celý pobyt prožili v divočině. Někdy to je samozřejmě i hodně nepohodlné.

A tady něco o mě:

František Brzák
Fotograf, cestoval a hlavně milovník zvířat. Narodil se v Mladé Boleslavi, od svých pěti let pravidelně jezdil s rodiči každý víkend na chatu do Českého ráje, který ho uchvátil svými zajímavostmi a kde vlastně začal jeho vztah k přírodě. Veškerý volný čas trávil v lese, s velkým zájmem pozoroval svět kolem sebe. Každou chvíli přinesl domu nějaké zraněné zvíře, od kosa až po káně, ještěrky, králíky, divoké kachny, veverky, apod. Takže se běžně stávalo, že v malém činžovním bytě sedělo na skříni dospělé káně a všichni doma léčili například zlomené křídlo.

Vždy se snažil, aby vyléčená zvířata dostala výcvik pro samostatný život v přírodě. Asi ve 12 letech začal chovat drobné exotické ptactvo a stal se v Mladé Boleslavi předsedou mladých chovatelů. Se zájmem o faunu a flóru začalo postupně i fotografování. V roce 2005 začal intenzivně cestovat po celém světě kde pozoruje a fotografuje zvířata a to zásadně ve volné přírodě. Nejvíce ho však přitahují papoušci, ptáci a veškeré šelmy hlavně ty velké. Například Levharta skvrnitého, tuto krásnou a vzácnou kočkovitou šelmu během šesti let pozoroval a fotografoval již v šesti zemích. V australské a indonéské divočině pozoroval a fotografoval vzácné černé kakadu.

Jeho srdcovkou je Kolumbie kde byl v roce 2023 již počtvrté a odkud vždy vozí fotografie velmi vzácných papoušků. Navštívil šest světadílů – Afriku Asii, Austrálii, Jižní Ameriku, Severní Ameriku i Evropu a kolik zemí, tak to si prý už ani nepamatuje. Nejvzdálenější expedice ho zavedla až do Západní Papuy nebo také na Galapágy.

50500