Aktuality,  Amerika

Amazoňan Kawalli v Kolumbii

   Amazoňan Kawalli žije i v Kolumbii !      

Je přesně 4.15 hodin a bzučí mi budík na telefonu a já proklínám celý svět, protože toto se opakuje každé ráno na mé již čtvrté foto expedici v Kolumbii. Jsem v Amazonii v městě Mitú a venku je už 35 stupňů a doslova prádelna. Dnes bych chtěl něco v co ani nevěřím i když v duchu v to doufám. A tím je Amazona Kawalli. Pro mne je až neuvěřitelné protože tady přece nemůže být?

Když jsem dával se svými Kolumbijskými kamarády dohromady itinerář na tuto cestu našel jsem tam uvedený i tento druh a po mém dotazu, že tady nežije se prý mám nechat příjemně překvapit. Prostě někdy na jaře 2021 ho tady objevil můj kamarád / u mne ten nej. birdwatcher v Kolumbii / a i když fotky nebyly nic moc z jistotou dokazují, že to není Amazona farinosa.                                                             

 U řeky Vaupés river na kraji města nasedáme na loďku a po hodině plavby přistáváme u jedné menší indiánské vesnici. Prvně jdeme za náčelníkem abychom se nahlásili – to je slušnost a nutnost a taky ho vyzpovídali jakým směrem se vydat. Ukazujeme mu fotku a jak jsem pochopil u něj jsou všichni papoušci stejní a nepříjemně řvou. Ale přece ten směr nám ukázal a dokonce tam vede i slušně prošlapaná a hodně bahnitá cesta, tady totiž každé pozdní odpoledne velmi vydatně přesněji tropicky zaprší. Asi po 2 kilometrech což je tady hodina chůze nejprve pozoruji a fotím Deroptyus accipitrinus, jsou krásní jenom tu chocholku v přírodě nechtějí ukázat. Ještě se povedli fotky menších papoušků Pionites melanocephalus.                                                                                                                                   

 Je 9 hodin 40 stupňů a já ve vypůjčených o 3 čísla větších holinách již dnes po druhé proklínám celý svět. Vše se ale rychle změnilo asi 120 metrů od nás na kraji pralesa slyšíme a vidíme něco zeleného a křik amazoňanů se přece nedá splést. Rychle udělám pár cvaků a tečky na displeji po zvětšení světe div se je to Kawalli. Vše špatné ze mne spadlo přemýšlíme jak na ně a samozřejmě použijeme repro nahrávku jejich křiku. Několikrát i změnili strom, udělali pár velkých oblouků a asi po 2 hodinách si sedli 60 metrů od nás a neustále nás pozorovali, prostě jejich reprodukovaný křik je velmi zajímal. Na kvalitní fotku to ještě nebylo a pokud jsem udělal pár kroků k nim zase odlétli. Jsou velmi plaší a tudy cesta nevede. Ze zkušenosti už vím že ti plaší jsou ale i hodně zvědavý, takže sednout nehýbat se a doslova nás jako nezajímají a ono to opět funguje. Jsme tady jenom dva a to je dobře. Pokud vyrážíte ve skupině většinou toho taky moc nevidíte, nejlépe jeden max. dva.

Po 30 minutách začalo asi 8 jedinců přelétat nad námi z jedné strany na druhou vždy natočili hlavičku aby mohli jedním okem zoomovat / tak jak to papoušci ve volnost dělají / a hledali odkud ten jejich křik pochází. Prostě paráda, sice používali stromy vždy kousek dál ale závěrka mého fotoaparátu připomínala opět ruský kalašnikov. Nejvíc času trávili na stromech Bertholletia excelsa  / Juvie ztepilá / který roste jenom na některých místech v Amazonii a jejich plody jsou známe para ořechy ty ale v této době na stromech nebyly a tomu jsem nějak nerozuměl. Až večer při prohlížení fotografií na větším monitoru jsem našel několik fotografií jak Kawalli požírají listy tohoto stromu a to přesněji jenom středové žilnatiny listů. Velmi zajímavé poznání které jsem konzultoval s Kolumbijskými kamarády a jediným vysvětlením je asi vhodný obsah tekutiny který nahrazuje důležité látky na trávení při konzumaci jiné různě toxické potravy.  Ze zkušenosti vím, že téměř všechny plody které rostou Amazonských lokalitách jsou minimálně mírně jedovaté. Na jiném místě jsem třeba pozoroval Amazonky zlatolící / Pyrilia barrabandi / kteří požírali stonky trávy a trsy této trávy rostly jenom místy pohnojeny kravskou močí. Někde to je jílový líz tady to může být třeba i toto vysvětlení. Následující den brzo ráno jsem viděl na kraji města Mitú přelétnout další dvě skupiny a celkový počet odhaduji na 40 jedinců.

To že v Kolumbii žijí a pravděpodobně i hnízdí Amazona Kawalli  / Amazoňan Kawallův / je pro všechny velké překvapení, protože do roku 2021 byli pozorováni vzácně jenom v Brazilské Amazonii a tady jsem mezi prvními kteří tyto krásné papoušky vyfotili.

Obrázky – Amazoňan Kawallův /Amazona kawalli / – 1 fotografie Amazoňan Pomoučený / Amazona farinosa / – viditelné rozdíly

50500